
Nuvo 16.5w 14" LED Flush Mounted w/ White Acrylic LED in White Finish 3000k
Description
Nuvo 16.5w 14" LED Flush Mounted w/ White Acrylic LED in White Finish 3000k
Features:- UL Application - Ceiling
- Lawful for sale in California
-
- 3 Year Limited Warranty
- Long life50,000 hours
Specs
| UPC | 045923677922 |
| Volt | 120-277v |
| Watts | 16.5w |
| Finish | White |
| Shape | Round |
| Colortemp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Luminousflux | 1170lm |
| Dimmable | Dimmable |
| Ratedlife | 50,000 hours |
| CRI | 90 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo 16.5w 14" LED Flush Mounted w/ White Acrylic LED in White Finish 3000k
Description
Nuvo 16.5w 14" LED Flush Mounted w/ White Acrylic LED in White Finish 3000k
Features:- UL Application - Ceiling
- Lawful for sale in California
-
- 3 Year Limited Warranty
- Long life50,000 hours
Specs
| UPC | 045923677922 |
| Volt | 120-277v |
| Watts | 16.5w |
| Finish | White |
| Shape | Round |
| Colortemp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Luminousflux | 1170lm |
| Dimmable | Dimmable |
| Ratedlife | 50,000 hours |
| CRI | 90 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 16.5w 14" LED Flush Mounted w/ White Acrylic LED in White Finish 3000k
Features:- UL Application - Ceiling
- Lawful for sale in California
-
- 3 Year Limited Warranty
- Long life50,000 hours
Specs
| UPC | 045923677922 |
| Volt | 120-277v |
| Watts | 16.5w |
| Finish | White |
| Shape | Round |
| Colortemp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Luminousflux | 1170lm |
| Dimmable | Dimmable |
| Ratedlife | 50,000 hours |
| CRI | 90 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












