
Nuvo 2 Light 13 inch Semi-Flush w/ Alabaster Glass - (2) 13w GU24 Lamps Included
Description
Brushed Nickel is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 2
Lamp Type: T2
Lamp Maximum Wattage: 13
Base Type: GU24
Bulb Included: Yes
Dimension: Width: 13.25 in., Height: 14 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | Yes |
| Height (in) | 14" |
| Width (in) | 13.25" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | T2 |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Lamp Wattage (W) | 13 |
| Shade Description | Alabaster |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Semi-flush |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo 2 Light 13 inch Semi-Flush w/ Alabaster Glass - (2) 13w GU24 Lamps Included
Description
Brushed Nickel is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 2
Lamp Type: T2
Lamp Maximum Wattage: 13
Base Type: GU24
Bulb Included: Yes
Dimension: Width: 13.25 in., Height: 14 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | Yes |
| Height (in) | 14" |
| Width (in) | 13.25" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | T2 |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Lamp Wattage (W) | 13 |
| Shade Description | Alabaster |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Semi-flush |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Brushed Nickel is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 2
Lamp Type: T2
Lamp Maximum Wattage: 13
Base Type: GU24
Bulb Included: Yes
Dimension: Width: 13.25 in., Height: 14 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | Yes |
| Height (in) | 14" |
| Width (in) | 13.25" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | T2 |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Lamp Wattage (W) | 13 |
| Shade Description | Alabaster |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Semi-flush |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












