
Nuvo 20 Watts LED Small Round Wall Pack CCT Selectable Bronze Finish 120-277v
Description
Introducing our new LED small round wall packs. These cULus listed fixtures are CCT selectable (3000K, 4000K or 5000K) and feature an integrated by-passable photocell. They are 20W, IP65, 0-10V dimmable and offered in black, bronze and white finishes. They feature multiple 1/2 inch NPT knockout points, are 120-277V and have 2.5KV integrated surge protection.
Features:- CCT selectable 3000K, 4000K, 5000K
- Integrated by-passable photocell
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- UV stabilized powder coated finish
- Built-in surge protection - 2.5KV
- CEC Status: Lawful for sale in California
- Finish: Bronze, Shape: Round
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Fixture Type | Area Light |
| Finish | Bronze |
| Wattage | 20 |
| Lumen Output | 2800 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoo |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120-277v |
| Beam Angle | 100 |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Operating Temperature | -30C (22F) to a maximum of 45C (113F) |
| Dimmable | Dimmable |
| Photocell | Bypassable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Weight (lb.) | 2.42 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 8.7 |
| Extension (in.) | 3.4 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| RoHS Complian | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Additional Information | UV stabilized powder coated finish |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $146.00
-70%$146.00
$43.80More Images





Nuvo 20 Watts LED Small Round Wall Pack CCT Selectable Bronze Finish 120-277v
Description
Introducing our new LED small round wall packs. These cULus listed fixtures are CCT selectable (3000K, 4000K or 5000K) and feature an integrated by-passable photocell. They are 20W, IP65, 0-10V dimmable and offered in black, bronze and white finishes. They feature multiple 1/2 inch NPT knockout points, are 120-277V and have 2.5KV integrated surge protection.
Features:- CCT selectable 3000K, 4000K, 5000K
- Integrated by-passable photocell
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- UV stabilized powder coated finish
- Built-in surge protection - 2.5KV
- CEC Status: Lawful for sale in California
- Finish: Bronze, Shape: Round
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Fixture Type | Area Light |
| Finish | Bronze |
| Wattage | 20 |
| Lumen Output | 2800 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoo |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120-277v |
| Beam Angle | 100 |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Operating Temperature | -30C (22F) to a maximum of 45C (113F) |
| Dimmable | Dimmable |
| Photocell | Bypassable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Weight (lb.) | 2.42 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 8.7 |
| Extension (in.) | 3.4 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| RoHS Complian | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Additional Information | UV stabilized powder coated finish |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Introducing our new LED small round wall packs. These cULus listed fixtures are CCT selectable (3000K, 4000K or 5000K) and feature an integrated by-passable photocell. They are 20W, IP65, 0-10V dimmable and offered in black, bronze and white finishes. They feature multiple 1/2 inch NPT knockout points, are 120-277V and have 2.5KV integrated surge protection.
Features:- CCT selectable 3000K, 4000K, 5000K
- Integrated by-passable photocell
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- UV stabilized powder coated finish
- Built-in surge protection - 2.5KV
- CEC Status: Lawful for sale in California
- Finish: Bronze, Shape: Round
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Fixture Type | Area Light |
| Finish | Bronze |
| Wattage | 20 |
| Lumen Output | 2800 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoo |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120-277v |
| Beam Angle | 100 |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Operating Temperature | -30C (22F) to a maximum of 45C (113F) |
| Dimmable | Dimmable |
| Photocell | Bypassable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Weight (lb.) | 2.42 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 8.7 |
| Extension (in.) | 3.4 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| RoHS Complian | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Additional Information | UV stabilized powder coated finish |
| Warranty | 5 Year Limited |



















