
Nuvo 6 Light - 36 inch - Vanity - Racetrack Style
Description
Polished Brass is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application.
Feature:Finish: Polished Brass
Number of Lights: 6
Lamp Type: Type G
Lamp Maximum Wattage: 100
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 36 in., Height: 4.75 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 4.75" |
| Width (in) | 36" |
| Finish | Polished Brass |
| Lamp Type | Type G |
| Number of Lights | 6 |
| Extension | 2" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 100 |
| Application | Wall |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo 6 Light - 36 inch - Vanity - Racetrack Style
Description
Polished Brass is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application.
Feature:Finish: Polished Brass
Number of Lights: 6
Lamp Type: Type G
Lamp Maximum Wattage: 100
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 36 in., Height: 4.75 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 4.75" |
| Width (in) | 36" |
| Finish | Polished Brass |
| Lamp Type | Type G |
| Number of Lights | 6 |
| Extension | 2" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 100 |
| Application | Wall |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Polished Brass is accented by Alabaster glass in this complete product grouping which offers a fixture for every application.
Feature:Finish: Polished Brass
Number of Lights: 6
Lamp Type: Type G
Lamp Maximum Wattage: 100
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 36 in., Height: 4.75 in.
Specs
| Shape | MR8 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 4.75" |
| Width (in) | 36" |
| Finish | Polished Brass |
| Lamp Type | Type G |
| Number of Lights | 6 |
| Extension | 2" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 100 |
| Application | Wall |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












