
Nuvo 60w T9 Fathom Mini Pendants 120v Polished Nickel & Clear Shade
Description
Nuvo 60w T9 Fathom Mini Pendants 120v Polished Nickel & Clear Shade
Features:- Mini Pendants
- Polished Nickel / Clear
- Clear
- 1-Light
Specs
| Fixture Type | Mini Pendants |
| Collection | Fathom |
| Finish | Polished Nickel / Clear |
| Width | 6 in |
| Height | 14.75 in |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1-Light |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | T9 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681639 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $558.00
-70%$558.00
$167.40Nuvo 60w T9 Fathom Mini Pendants 120v Polished Nickel & Clear Shade
Description
Nuvo 60w T9 Fathom Mini Pendants 120v Polished Nickel & Clear Shade
Features:- Mini Pendants
- Polished Nickel / Clear
- Clear
- 1-Light
Specs
| Fixture Type | Mini Pendants |
| Collection | Fathom |
| Finish | Polished Nickel / Clear |
| Width | 6 in |
| Height | 14.75 in |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1-Light |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | T9 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681639 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 60w T9 Fathom Mini Pendants 120v Polished Nickel & Clear Shade
Features:- Mini Pendants
- Polished Nickel / Clear
- Clear
- 1-Light
Specs
| Fixture Type | Mini Pendants |
| Collection | Fathom |
| Finish | Polished Nickel / Clear |
| Width | 6 in |
| Height | 14.75 in |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1-Light |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | T9 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681639 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












