
Nuvo 60w Type B Cirrus Chandelier 6-Light 120v Polished Nickel finish
Description
Nuvo 60w Type B Cirrus Chandelier 6-Light 120v Polished Nickel finish
Features:- Chandelier 6-Light
- Polished Nickel
- 6-Lights
Specs
| Fixture Type | Chandelier 6-Light |
| Collection | Cirrus |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 16 in |
| Height | 16 in |
| Number of Lights | 6-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | Type B |
| Bulb Base | Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681905 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo 60w Type B Cirrus Chandelier 6-Light 120v Polished Nickel finish
Description
Nuvo 60w Type B Cirrus Chandelier 6-Light 120v Polished Nickel finish
Features:- Chandelier 6-Light
- Polished Nickel
- 6-Lights
Specs
| Fixture Type | Chandelier 6-Light |
| Collection | Cirrus |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 16 in |
| Height | 16 in |
| Number of Lights | 6-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | Type B |
| Bulb Base | Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681905 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 60w Type B Cirrus Chandelier 6-Light 120v Polished Nickel finish
Features:- Chandelier 6-Light
- Polished Nickel
- 6-Lights
Specs
| Fixture Type | Chandelier 6-Light |
| Collection | Cirrus |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 16 in |
| Height | 16 in |
| Number of Lights | 6-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 60w |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | Type B |
| Bulb Base | Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923681905 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |




















