
NUVO 65-142 28W LED 10" Outdoor Canopy Fixture
Description
28W LED 10" Outdoor Canopy Fixture
Features:- Die-cast aluminum body
- 8.5" & 10" sizes
- Bronze finish
- UV stabilized powder coated finish
- Ceiling or 3/4" pendant mounting
- IP65
- Suitable for wet locations
- Broad even light distribution
- 150-200W MH Equivalent
- Operating temperature: -40deg.C to 40deg.C
- 1-10V dimming
- DLC Premium listed
- Rated 50000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923531422 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 3.75" |
| Width (in) | 10" |
| Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | LED Module |
| Lamp Wattage (W) | 28 watts |
| Volts | 120-277 Volts |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Lumen Output | 3360 Lumens |
| Kelvin Temp | 4000K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | 1-10V Dimming |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
Original: $113.99
-70%$113.99
$34.20NUVO 65-142 28W LED 10" Outdoor Canopy Fixture
Description
28W LED 10" Outdoor Canopy Fixture
Features:- Die-cast aluminum body
- 8.5" & 10" sizes
- Bronze finish
- UV stabilized powder coated finish
- Ceiling or 3/4" pendant mounting
- IP65
- Suitable for wet locations
- Broad even light distribution
- 150-200W MH Equivalent
- Operating temperature: -40deg.C to 40deg.C
- 1-10V dimming
- DLC Premium listed
- Rated 50000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923531422 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 3.75" |
| Width (in) | 10" |
| Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | LED Module |
| Lamp Wattage (W) | 28 watts |
| Volts | 120-277 Volts |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Lumen Output | 3360 Lumens |
| Kelvin Temp | 4000K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | 1-10V Dimming |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
28W LED 10" Outdoor Canopy Fixture
Features:- Die-cast aluminum body
- 8.5" & 10" sizes
- Bronze finish
- UV stabilized powder coated finish
- Ceiling or 3/4" pendant mounting
- IP65
- Suitable for wet locations
- Broad even light distribution
- 150-200W MH Equivalent
- Operating temperature: -40deg.C to 40deg.C
- 1-10V dimming
- DLC Premium listed
- Rated 50000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923531422 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 3.75" |
| Width (in) | 10" |
| Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | LED Module |
| Lamp Wattage (W) | 28 watts |
| Volts | 120-277 Volts |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Lumen Output | 3360 Lumens |
| Kelvin Temp | 4000K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | 1-10V Dimming |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |

















