
NUVO 65-421 30 Watt 3500K 2x2 Foot LED Troffer Fixture
Description
30 Watt 3500K 2x2 Foot LED Troffer Fixture
Features:- Volumetric design
- Acrylic linear prismatic lens
- Maintenance free-no bulb to change
- Broad, even light distribution
- CRI>80
- 0-10V dimming
- Universal input voltage, 100V-277V
- Operating temperature -20?C to 40?C
- Drop into T-bar grid
- DLC Premium listed
- Damp location
- Rated 50,000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923534218 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 2.75" |
| Width (in) | 23.6" |
| Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Light Source | Linear LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | Connector |
| Lamp Wattage (W) | 30 watts |
| Volts | 100-277 Volts |
| Shade Description | Prismatic lens |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +40C (+104F) |
| Lumen Output | 3750 Lumens |
| Kelvin Temp | 3500K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable - 0-10V Only |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
NUVO 65-421 30 Watt 3500K 2x2 Foot LED Troffer Fixture
Description
30 Watt 3500K 2x2 Foot LED Troffer Fixture
Features:- Volumetric design
- Acrylic linear prismatic lens
- Maintenance free-no bulb to change
- Broad, even light distribution
- CRI>80
- 0-10V dimming
- Universal input voltage, 100V-277V
- Operating temperature -20?C to 40?C
- Drop into T-bar grid
- DLC Premium listed
- Damp location
- Rated 50,000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923534218 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 2.75" |
| Width (in) | 23.6" |
| Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Light Source | Linear LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | Connector |
| Lamp Wattage (W) | 30 watts |
| Volts | 100-277 Volts |
| Shade Description | Prismatic lens |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +40C (+104F) |
| Lumen Output | 3750 Lumens |
| Kelvin Temp | 3500K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable - 0-10V Only |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
30 Watt 3500K 2x2 Foot LED Troffer Fixture
Features:- Volumetric design
- Acrylic linear prismatic lens
- Maintenance free-no bulb to change
- Broad, even light distribution
- CRI>80
- 0-10V dimming
- Universal input voltage, 100V-277V
- Operating temperature -20?C to 40?C
- Drop into T-bar grid
- DLC Premium listed
- Damp location
- Rated 50,000 hours
- 5 Year warranty
Specs
| UPC | 45923534218 |
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 2.75" |
| Width (in) | 23.6" |
| Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Light Source | Linear LED |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | Connector |
| Lamp Wattage (W) | 30 watts |
| Volts | 100-277 Volts |
| Shade Description | Prismatic lens |
| Shade Material | Acrylic |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +40C (+104F) |
| Lumen Output | 3750 Lumens |
| Kelvin Temp | 3500K |
| CRI | 80 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable - 0-10V Only |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |

















