
Nuvo 70w LED Module Commercial Industrial 120-277v Bronze & Polycarbonate 5000k
Description
Nuvo 70w LED Module Commercial Industrial 120-277v Bronze & Polycarbonate 5000k
Features:- Commercial Industrial
- Polycarbonate
- cETLus - Wet
- 50000 hours
- 1-10V Dimming
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Length | 10.00 in |
| Width | 10.00 in |
| Height | 3.75 in |
| Shade Description | Polycarbonate |
| Number of Modules | 1-Module |
| Lumen Output | 8400lm |
| Max Wattage | 70w |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Wet |
| CEC | California T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923682483 |
| Voltage | 120-277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Average Rated Hours | 50000 hours |
| Kelvin Temp | 5000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | 1-10V Dimming |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
Original: $531.00
-70%$531.00
$159.30Nuvo 70w LED Module Commercial Industrial 120-277v Bronze & Polycarbonate 5000k
Description
Nuvo 70w LED Module Commercial Industrial 120-277v Bronze & Polycarbonate 5000k
Features:- Commercial Industrial
- Polycarbonate
- cETLus - Wet
- 50000 hours
- 1-10V Dimming
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Length | 10.00 in |
| Width | 10.00 in |
| Height | 3.75 in |
| Shade Description | Polycarbonate |
| Number of Modules | 1-Module |
| Lumen Output | 8400lm |
| Max Wattage | 70w |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Wet |
| CEC | California T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923682483 |
| Voltage | 120-277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Average Rated Hours | 50000 hours |
| Kelvin Temp | 5000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | 1-10V Dimming |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 70w LED Module Commercial Industrial 120-277v Bronze & Polycarbonate 5000k
Features:- Commercial Industrial
- Polycarbonate
- cETLus - Wet
- 50000 hours
- 1-10V Dimming
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Length | 10.00 in |
| Width | 10.00 in |
| Height | 3.75 in |
| Shade Description | Polycarbonate |
| Number of Modules | 1-Module |
| Lumen Output | 8400lm |
| Max Wattage | 70w |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Wet |
| CEC | California T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923682483 |
| Voltage | 120-277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Average Rated Hours | 50000 hours |
| Kelvin Temp | 5000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | 1-10V Dimming |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |












