
Nuvo Briton - 1 Light - 10 inch - Hanging Lantern - w/ Clear Glass
Description
The Briton collection offers style at affordable prices. This product grouping is sure to brighten up the exterior of your home. This collection is CUL Wet Location Listed. This fixture is beautifully finished in Old Bronze.
Feature:Finish: Old Bronze
Number of Lights: 1
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 6 in., Height: 9.5 in.
Chain Length: 48 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 9.5" |
| Width (in) | 6" |
| Finish | Old Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 1 |
| Collection Name | Briton |
| Chain | 48" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Hanging |
| UL Classification | Wet |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Briton - 1 Light - 10 inch - Hanging Lantern - w/ Clear Glass
Description
The Briton collection offers style at affordable prices. This product grouping is sure to brighten up the exterior of your home. This collection is CUL Wet Location Listed. This fixture is beautifully finished in Old Bronze.
Feature:Finish: Old Bronze
Number of Lights: 1
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 6 in., Height: 9.5 in.
Chain Length: 48 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 9.5" |
| Width (in) | 6" |
| Finish | Old Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 1 |
| Collection Name | Briton |
| Chain | 48" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Hanging |
| UL Classification | Wet |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Briton collection offers style at affordable prices. This product grouping is sure to brighten up the exterior of your home. This collection is CUL Wet Location Listed. This fixture is beautifully finished in Old Bronze.
Feature:Finish: Old Bronze
Number of Lights: 1
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Medium
Bulb Included: No
Dimension: Width: 6 in., Height: 9.5 in.
Chain Length: 48 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 9.5" |
| Width (in) | 6" |
| Finish | Old Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 1 |
| Collection Name | Briton |
| Chain | 48" |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Hanging |
| UL Classification | Wet |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












