
Nuvo Candice - 5 Light Chandelier w/ Pleated White Shades
Description
Candice blends the design of traditional chandeliers from the past with contemporary finishes and materials used today. The results are strikingly rich lighting fixtures with a look all their own. Truly original. This collection is finished in Brushed Nickel with Pleated White fabric shades.
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 5
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Candelabra
Bulb Included: No
Dimension: Width: 28 in., Height: 24.5 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 24.5" |
| Width (in) | 28" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 5 |
| Collection Name | Candice |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Candelabra |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Flat Pleated White Shades |
| Shade Material | Fabric |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Chandelier |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Candice - 5 Light Chandelier w/ Pleated White Shades
Description
Candice blends the design of traditional chandeliers from the past with contemporary finishes and materials used today. The results are strikingly rich lighting fixtures with a look all their own. Truly original. This collection is finished in Brushed Nickel with Pleated White fabric shades.
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 5
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Candelabra
Bulb Included: No
Dimension: Width: 28 in., Height: 24.5 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 24.5" |
| Width (in) | 28" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 5 |
| Collection Name | Candice |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Candelabra |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Flat Pleated White Shades |
| Shade Material | Fabric |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Chandelier |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Candice blends the design of traditional chandeliers from the past with contemporary finishes and materials used today. The results are strikingly rich lighting fixtures with a look all their own. Truly original. This collection is finished in Brushed Nickel with Pleated White fabric shades.
Feature:Finish: Brushed Nickel
Number of Lights: 5
Lamp Type: A19
Lamp Maximum Wattage: 60
Base Type: Candelabra
Bulb Included: No
Dimension: Width: 28 in., Height: 24.5 in.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 24.5" |
| Width (in) | 28" |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 5 |
| Collection Name | Candice |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Candelabra |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Flat Pleated White Shades |
| Shade Material | Fabric |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Chandelier |
| UL Classification | Dry |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |




















