
Nuvo Castillo - 2 Light 11 in - Flush Mount w/ Champagne Linen Washed Glass
Description
A new twist on an old favorite. Castillo finds its softer side in Sonoma Bronze with Champagne Linen Washed glass shades. This collection is also offered in Textured Black with Alabaster glass which evokes a reminder of the early days of hand forged European fixtures.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 7" |
| Width (in) | 11.25" |
| Finish | Sonoma Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 2 |
| Collection Name | Castillo |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Champagne Washed Linen |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Flush |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $41.03
-70%$41.03
$12.31Nuvo Castillo - 2 Light 11 in - Flush Mount w/ Champagne Linen Washed Glass
Description
A new twist on an old favorite. Castillo finds its softer side in Sonoma Bronze with Champagne Linen Washed glass shades. This collection is also offered in Textured Black with Alabaster glass which evokes a reminder of the early days of hand forged European fixtures.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 7" |
| Width (in) | 11.25" |
| Finish | Sonoma Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 2 |
| Collection Name | Castillo |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Champagne Washed Linen |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Flush |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
A new twist on an old favorite. Castillo finds its softer side in Sonoma Bronze with Champagne Linen Washed glass shades. This collection is also offered in Textured Black with Alabaster glass which evokes a reminder of the early days of hand forged European fixtures.
Specs
| ENERGY STAR | No |
| Height (in) | 7" |
| Width (in) | 11.25" |
| Finish | Sonoma Bronze |
| Lamp Type | A19 |
| Number of Lights | 2 |
| Collection Name | Castillo |
| Bulb Included | No |
| Base Type | Medium |
| Lamp Wattage (W) | 60 |
| Shade Description | Champagne Washed Linen |
| Shade Material | Glass |
| Application | Ceiling |
| Sub Classification | Flush |
| UL Classification | Damp |
| Warranty | Satco warrants your product to be free from defects in materials and workmanship for a period of (1) year from date of purchase. |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |














