
Nuvo Lighting 15w Zorin LED Wall Sconce Aged Bronze Finish
Description
Zorin - LED Wall Sconce Aged Bronze Finish with Crackle Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Zorin |
| Finish | Aged Bronze |
| Width | 6.75 |
| Height | 15 |
| Shade Description | Crackle Glass |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1250 Lumens |
| Wattage | 15 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923661853 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $186.83
-70%$186.83
$56.05Nuvo Lighting 15w Zorin LED Wall Sconce Aged Bronze Finish
Description
Zorin - LED Wall Sconce Aged Bronze Finish with Crackle Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Zorin |
| Finish | Aged Bronze |
| Width | 6.75 |
| Height | 15 |
| Shade Description | Crackle Glass |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1250 Lumens |
| Wattage | 15 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923661853 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Zorin - LED Wall Sconce Aged Bronze Finish with Crackle Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Zorin |
| Finish | Aged Bronze |
| Width | 6.75 |
| Height | 15 |
| Shade Description | Crackle Glass |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1250 Lumens |
| Wattage | 15 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923661853 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |














