
Nuvo Lighting 20w 24" LED Ceiling wrap w/ Pull Chain in White Finish 3000k
Description
LED 2' Ceiling Wrap with Pull Chain 20 Watts 3000K 120-277V
Specs
| Fixture Type | Surface Mount LED |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Length | 24.25" |
| Width | 5.5" |
| Height | 2.59" |
| Shade Description | Opaque |
| Shade Material | Acrylic |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1600 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Certification | ETL Listed |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923670916 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Voltage | 120-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Lamp Code | 2FT LED CEILING WRAP |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Supplied Bulb | Linear LED Module |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Lighting 20w 24" LED Ceiling wrap w/ Pull Chain in White Finish 3000k
Description
LED 2' Ceiling Wrap with Pull Chain 20 Watts 3000K 120-277V
Specs
| Fixture Type | Surface Mount LED |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Length | 24.25" |
| Width | 5.5" |
| Height | 2.59" |
| Shade Description | Opaque |
| Shade Material | Acrylic |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1600 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Certification | ETL Listed |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923670916 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Voltage | 120-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Lamp Code | 2FT LED CEILING WRAP |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Supplied Bulb | Linear LED Module |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
LED 2' Ceiling Wrap with Pull Chain 20 Watts 3000K 120-277V
Specs
| Fixture Type | Surface Mount LED |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Length | 24.25" |
| Width | 5.5" |
| Height | 2.59" |
| Shade Description | Opaque |
| Shade Material | Acrylic |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 1600 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Type | LED Module |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Certification | ETL Listed |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923670916 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Voltage | 120-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Lamp Code | 2FT LED CEILING WRAP |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Supplied Bulb | Linear LED Module |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |















