
Nuvo Lighting 20w Wall Mount Vapor Tight - 4000K - Gray Finish
Description
Nuvo Lighting 20w LED Vapor Proof Wall Mount 20 Watt 4000K Silver Finish 100-277V
Features:- Wall mount versions
- Die-cast aluminum body
- UV stabilized powder coated finish
- Silver finish
4000K
- 100-277V
- 2KV Surge protection
- Approved for wet locations
- IP65
- 50,000 Hour life
- ENERGY STAR certified
- 5 Year warranty
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| Length | 12.40" |
| Width | 4.45" |
| Height | 6.50" |
| Shade Material | Acrylic |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 2200 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cULus - Wet |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923671739 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Voltage | 100-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| CRI | 80+ |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
More Images

Nuvo Lighting 20w Wall Mount Vapor Tight - 4000K - Gray Finish
Description
Nuvo Lighting 20w LED Vapor Proof Wall Mount 20 Watt 4000K Silver Finish 100-277V
Features:- Wall mount versions
- Die-cast aluminum body
- UV stabilized powder coated finish
- Silver finish
4000K
- 100-277V
- 2KV Surge protection
- Approved for wet locations
- IP65
- 50,000 Hour life
- ENERGY STAR certified
- 5 Year warranty
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| Length | 12.40" |
| Width | 4.45" |
| Height | 6.50" |
| Shade Material | Acrylic |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 2200 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cULus - Wet |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923671739 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Voltage | 100-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| CRI | 80+ |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo Lighting 20w LED Vapor Proof Wall Mount 20 Watt 4000K Silver Finish 100-277V
Features:- Wall mount versions
- Die-cast aluminum body
- UV stabilized powder coated finish
- Silver finish
4000K
- 100-277V
- 2KV Surge protection
- Approved for wet locations
- IP65
- 50,000 Hour life
- ENERGY STAR certified
- 5 Year warranty
Specs
| Fixture Type | Commercial Industrial |
| Collection | No |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| Length | 12.40" |
| Width | 4.45" |
| Height | 6.50" |
| Shade Material | Acrylic |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 2200 Lumens |
| Wattage | 20 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Direct Wired |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cULus - Wet |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923671739 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Voltage | 100-277 Volts |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| CRI | 80+ |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
| CA Title 24 | California T24 Compliant |

















