
Nuvo Lighting 60w 1-Light Winchester Wall Sconce Bronze Finish
Description
Winchester - 1 Light Wall Sconce Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Winchester |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Width | 5" |
| Height | 13.38" |
| Extension | 5.75" |
| Number of Lights | 1-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664274 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Lighting 60w 1-Light Winchester Wall Sconce Bronze Finish
Description
Winchester - 1 Light Wall Sconce Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Winchester |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Width | 5" |
| Height | 13.38" |
| Extension | 5.75" |
| Number of Lights | 1-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664274 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Winchester - 1 Light Wall Sconce Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Winchester |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Width | 5" |
| Height | 13.38" |
| Extension | 5.75" |
| Number of Lights | 1-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664274 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |



















