
Nuvo Lighting 60w 4-Light Winchester Pendant Bronze Finish
Description
Winchester - 4 Light Pendant Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Pendants 4-Light |
| Collection | Winchester |
| Style | Transitional |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Length | 14.75" |
| Width | 14.75" |
| Height | 25.5" |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 4-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664267 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $1,408.00
-70%$1,408.00
$422.40Nuvo Lighting 60w 4-Light Winchester Pendant Bronze Finish
Description
Winchester - 4 Light Pendant Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Pendants 4-Light |
| Collection | Winchester |
| Style | Transitional |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Length | 14.75" |
| Width | 14.75" |
| Height | 25.5" |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 4-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664267 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Winchester - 4 Light Pendant Bronze/Aged Wood Finish
Specs
| Fixture Type | Pendants 4-Light |
| Collection | Winchester |
| Style | Transitional |
| Finish | Bronze / Aged Wood |
| Length | 14.75" |
| Width | 14.75" |
| Height | 25.5" |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 4-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | ST19 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923664267 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| Supplied Bulb | S2423 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |




















