
Nuvo Lighting 60w Bounce 5-Light Pendant Polished Nickel Finish
Description
Bounce - 5 Light Pendant Polished Nickel Finish with K9 Crystal
Specs
| Fixture Type | Pendants 5-Light |
| Collection | Bounce |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 27 |
| Height | 51.5 |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 5-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | G30 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923665653 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $729.00
-70%$729.00
$218.70Nuvo Lighting 60w Bounce 5-Light Pendant Polished Nickel Finish
Description
Bounce - 5 Light Pendant Polished Nickel Finish with K9 Crystal
Specs
| Fixture Type | Pendants 5-Light |
| Collection | Bounce |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 27 |
| Height | 51.5 |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 5-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | G30 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923665653 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bounce - 5 Light Pendant Polished Nickel Finish with K9 Crystal
Specs
| Fixture Type | Pendants 5-Light |
| Collection | Bounce |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Width | 27 |
| Height | 51.5 |
| Chain | 48" |
| Number of Lights | 5-Light |
| Max Wattage | 60 Watts |
| Bulb Type | G30 |
| Bulb Base | Medium Base |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Safety Rated | cETLus - Dry |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923665653 |
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Wire | 12' |
| Voltage | 120 Volts |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
























