
Nuvo Lighting Bend Led Small Vanity Brushed Nickel Finish
Description
Bend - LED Small Vanity Brushed Nickel Finish with White Acrylic
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Bend |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 13 |
| Height | 4.5 |
| Shade Description | Acrylic Lens |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 910 Lumens |
| Wattage | 13 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923663215 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Lighting Bend Led Small Vanity Brushed Nickel Finish
Description
Bend - LED Small Vanity Brushed Nickel Finish with White Acrylic
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Bend |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 13 |
| Height | 4.5 |
| Shade Description | Acrylic Lens |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 910 Lumens |
| Wattage | 13 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923663215 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bend - LED Small Vanity Brushed Nickel Finish with White Acrylic
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Bend |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 13 |
| Height | 4.5 |
| Shade Description | Acrylic Lens |
| Extension | 3 |
| Light Source | LED Module |
| Lumen Output | 910 Lumens |
| Wattage | 13 Watts |
| Bulb Base | Module |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| CEC | Not T24 Compliant |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923663215 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
























