
Nuvo Lighting Conrad 16W LED 12 inch Ceiling Flush Frosted Glass Mount Fixture
Description
Nuvo Lighting Conrad 16W LED 12 inch Ceiling Flush Frosted Glass Mount Fixture
Features:- Conrad collection
- Transitional Style
- Brushed Nickel Finish
- Frosted Glass
- Number of Lights: 1
- Includes LED Warm Dim Panel
- Energy Saver
- UL Rated for damp locations
Specs
| Fixture Type | Close-To-Ceiling |
| Collection | Conrad |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 12" |
| Height | 4.125" |
| Number of Lights | 1-Light (LED Bulb Included) |
| Max Wattage | 16 Watts |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Nuvo Lighting Conrad 16W LED 12 inch Ceiling Flush Frosted Glass Mount Fixture
Description
Nuvo Lighting Conrad 16W LED 12 inch Ceiling Flush Frosted Glass Mount Fixture
Features:- Conrad collection
- Transitional Style
- Brushed Nickel Finish
- Frosted Glass
- Number of Lights: 1
- Includes LED Warm Dim Panel
- Energy Saver
- UL Rated for damp locations
Specs
| Fixture Type | Close-To-Ceiling |
| Collection | Conrad |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 12" |
| Height | 4.125" |
| Number of Lights | 1-Light (LED Bulb Included) |
| Max Wattage | 16 Watts |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo Lighting Conrad 16W LED 12 inch Ceiling Flush Frosted Glass Mount Fixture
Features:- Conrad collection
- Transitional Style
- Brushed Nickel Finish
- Frosted Glass
- Number of Lights: 1
- Includes LED Warm Dim Panel
- Energy Saver
- UL Rated for damp locations
Specs
| Fixture Type | Close-To-Ceiling |
| Collection | Conrad |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 12" |
| Height | 4.125" |
| Number of Lights | 1-Light (LED Bulb Included) |
| Max Wattage | 16 Watts |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












