
Nuvo Lighting Brushed Nickel Vortex 1 Light Mini Pendant w/ White Opal Glass
Description
Nuvo Lighting Vortex 1 Light Mini Pendant w/ White Opal Glass
Features:- Vortex collection
- Brushed Nickel Finish
- Includes glass shade
- Energy efficient fixture
- Number of Lights: 1
- 14 watt KolourOne PAR lamp
Specs
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Collection | Vortex |
| Style | Transitional |
| Brushed Nickel | |
| Width | 9" |
| Height | 13.875" |
| Number of Lights | 1-Light (Bulb Included) |
| Max Wattage | 14 Watts |
| Bulb Type | LED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $86.39
-70%$86.39
$25.92Nuvo Lighting Brushed Nickel Vortex 1 Light Mini Pendant w/ White Opal Glass
Description
Nuvo Lighting Vortex 1 Light Mini Pendant w/ White Opal Glass
Features:- Vortex collection
- Brushed Nickel Finish
- Includes glass shade
- Energy efficient fixture
- Number of Lights: 1
- 14 watt KolourOne PAR lamp
Specs
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Collection | Vortex |
| Style | Transitional |
| Brushed Nickel | |
| Width | 9" |
| Height | 13.875" |
| Number of Lights | 1-Light (Bulb Included) |
| Max Wattage | 14 Watts |
| Bulb Type | LED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo Lighting Vortex 1 Light Mini Pendant w/ White Opal Glass
Features:- Vortex collection
- Brushed Nickel Finish
- Includes glass shade
- Energy efficient fixture
- Number of Lights: 1
- 14 watt KolourOne PAR lamp
Specs
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Collection | Vortex |
| Style | Transitional |
| Brushed Nickel | |
| Width | 9" |
| Height | 13.875" |
| Number of Lights | 1-Light (Bulb Included) |
| Max Wattage | 14 Watts |
| Bulb Type | LED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |



















