
SYLVANIA 1000w MH 1000W/635 Mog BT37 CL Metal Halide Bulb
Description
1000W METALARC compact quartz metal halide lamp, reduced outer jacket, E39 base, BT37 bulb, enclosed fixture rated, universal burn, clear, 3800K
Specs
| Brand | SYLVANIA |
| MPN (Part No.) | 64469 |
| Order Code | M1000/U/BT37 |
| UPC | 046135644696 |
| Base Type | Mogul (E39) |
| Family | Compact Metarlac |
| Bulb Shape | BT37 |
| Case Quantity | 6 |
| Fixture Type | Enclosed Only |
| Lighting Technology | Metal Halide |
| Burn Position | Universal |
| Warranty | No Warranty |
| Ansi code | M47/E |
| Protected | No |
| Bulb Finished | Clear |
| Life Hours | 15,000 hrs |
| Wattage | 1,000 watt |
| Length | 11.5 in |
| Diameter | 4.6 in |
| Lumens | 110000 |
| CRI | 65 |
Additional Info
Original: $59.39
-70%$59.39
$17.82More Images

SYLVANIA 1000w MH 1000W/635 Mog BT37 CL Metal Halide Bulb
Description
1000W METALARC compact quartz metal halide lamp, reduced outer jacket, E39 base, BT37 bulb, enclosed fixture rated, universal burn, clear, 3800K
Specs
| Brand | SYLVANIA |
| MPN (Part No.) | 64469 |
| Order Code | M1000/U/BT37 |
| UPC | 046135644696 |
| Base Type | Mogul (E39) |
| Family | Compact Metarlac |
| Bulb Shape | BT37 |
| Case Quantity | 6 |
| Fixture Type | Enclosed Only |
| Lighting Technology | Metal Halide |
| Burn Position | Universal |
| Warranty | No Warranty |
| Ansi code | M47/E |
| Protected | No |
| Bulb Finished | Clear |
| Life Hours | 15,000 hrs |
| Wattage | 1,000 watt |
| Length | 11.5 in |
| Diameter | 4.6 in |
| Lumens | 110000 |
| CRI | 65 |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
1000W METALARC compact quartz metal halide lamp, reduced outer jacket, E39 base, BT37 bulb, enclosed fixture rated, universal burn, clear, 3800K
Specs
| Brand | SYLVANIA |
| MPN (Part No.) | 64469 |
| Order Code | M1000/U/BT37 |
| UPC | 046135644696 |
| Base Type | Mogul (E39) |
| Family | Compact Metarlac |
| Bulb Shape | BT37 |
| Case Quantity | 6 |
| Fixture Type | Enclosed Only |
| Lighting Technology | Metal Halide |
| Burn Position | Universal |
| Warranty | No Warranty |
| Ansi code | M47/E |
| Protected | No |
| Bulb Finished | Clear |
| Life Hours | 15,000 hrs |
| Wattage | 1,000 watt |
| Length | 11.5 in |
| Diameter | 4.6 in |
| Lumens | 110000 |
| CRI | 65 |












