
Osram 64440 50w 12v GY6.35 Base Halostar Axial Filament UV-Filter light bulb
Description
Osram 64440 ECO 50w 12v GY6.35 base halostar T4 Axial Filament UV-Filter light bulb
They produce instant 100 percent light, provide high-quality light thanks to their excellent color rendering and are perfect at delivering brilliant accent light. Lamps are also dimmable and always create the right mood.
Product Benefits:- Brilliant ECO accent lighting
- Significantly lower CO2 emissions
- High luminous efficacy compared with standard lamps
- Incredibly small dimensions for revolutionary new luminaire designs
- Approved for use in open luminaires (to IEC 60598-1)
- UV filter
- Contains no mercury Areas of application
- General illumination
- Kitchen lighting
- Lighting for reading
- Entrance lighting
- Shops
- Restaurants, hotels and similar prestigious applications
- Offices, public buildings
- Outdoor applications only in suitable luminaires
Specs
| Abbreviation Name | HSGST/C/UBIB-50-12-G |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering Index | 100Ra |
| Diameter | 0.47in (12mm) |
| Maximum Overall Length | 1.73in (44mm) |
| Filament | UV-Filter Axial Filament Bulb |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1180 |
| Dimmable | Yes |
| Rated Life | 4,000 hrs |
| Shape | T4 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 50 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
Additional Info
More Images


Osram 64440 50w 12v GY6.35 Base Halostar Axial Filament UV-Filter light bulb
Description
Osram 64440 ECO 50w 12v GY6.35 base halostar T4 Axial Filament UV-Filter light bulb
They produce instant 100 percent light, provide high-quality light thanks to their excellent color rendering and are perfect at delivering brilliant accent light. Lamps are also dimmable and always create the right mood.
Product Benefits:- Brilliant ECO accent lighting
- Significantly lower CO2 emissions
- High luminous efficacy compared with standard lamps
- Incredibly small dimensions for revolutionary new luminaire designs
- Approved for use in open luminaires (to IEC 60598-1)
- UV filter
- Contains no mercury Areas of application
- General illumination
- Kitchen lighting
- Lighting for reading
- Entrance lighting
- Shops
- Restaurants, hotels and similar prestigious applications
- Offices, public buildings
- Outdoor applications only in suitable luminaires
Specs
| Abbreviation Name | HSGST/C/UBIB-50-12-G |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering Index | 100Ra |
| Diameter | 0.47in (12mm) |
| Maximum Overall Length | 1.73in (44mm) |
| Filament | UV-Filter Axial Filament Bulb |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1180 |
| Dimmable | Yes |
| Rated Life | 4,000 hrs |
| Shape | T4 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 50 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram 64440 ECO 50w 12v GY6.35 base halostar T4 Axial Filament UV-Filter light bulb
They produce instant 100 percent light, provide high-quality light thanks to their excellent color rendering and are perfect at delivering brilliant accent light. Lamps are also dimmable and always create the right mood.
Product Benefits:- Brilliant ECO accent lighting
- Significantly lower CO2 emissions
- High luminous efficacy compared with standard lamps
- Incredibly small dimensions for revolutionary new luminaire designs
- Approved for use in open luminaires (to IEC 60598-1)
- UV filter
- Contains no mercury Areas of application
- General illumination
- Kitchen lighting
- Lighting for reading
- Entrance lighting
- Shops
- Restaurants, hotels and similar prestigious applications
- Offices, public buildings
- Outdoor applications only in suitable luminaires
Specs
| Abbreviation Name | HSGST/C/UBIB-50-12-G |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering Index | 100Ra |
| Diameter | 0.47in (12mm) |
| Maximum Overall Length | 1.73in (44mm) |
| Filament | UV-Filter Axial Filament Bulb |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1180 |
| Dimmable | Yes |
| Rated Life | 4,000 hrs |
| Shape | T4 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 50 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |












