
Osram 64440S 50W 12V GY6.35 base Halostar Starlite Light Bulb
Description
Osram 64440S 50W 12V GY6.35 base Halostar Starlite Light Bulb
Features:- Base pins are tempered to protect against corrosion
- Axial filament ensures optimum directional light
- High illuminance level
- Contains no mercury
- Wattage: 50w
- Voltage: 12v
- Base: GY6.35 2-Pin base
- Rated Life: 2000 Hours
- Made in Germany
Specs
| Brand | OSRAM |
| Dimmable | YES |
| UPC | 4058075094277 |
| Country of Origin | Germany |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Diameter (in) | 0.47 |
| Filament | CC-6 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1185 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.57 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | T12 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 50W |
Installation Guide
Original: $14.00
-70%$14.00
$4.20Osram 64440S 50W 12V GY6.35 base Halostar Starlite Light Bulb
Description
Osram 64440S 50W 12V GY6.35 base Halostar Starlite Light Bulb
Features:- Base pins are tempered to protect against corrosion
- Axial filament ensures optimum directional light
- High illuminance level
- Contains no mercury
- Wattage: 50w
- Voltage: 12v
- Base: GY6.35 2-Pin base
- Rated Life: 2000 Hours
- Made in Germany
Specs
| Brand | OSRAM |
| Dimmable | YES |
| UPC | 4058075094277 |
| Country of Origin | Germany |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Diameter (in) | 0.47 |
| Filament | CC-6 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1185 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.57 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | T12 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 50W |
Installation Guide
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram 64440S 50W 12V GY6.35 base Halostar Starlite Light Bulb
Features:- Base pins are tempered to protect against corrosion
- Axial filament ensures optimum directional light
- High illuminance level
- Contains no mercury
- Wattage: 50w
- Voltage: 12v
- Base: GY6.35 2-Pin base
- Rated Life: 2000 Hours
- Made in Germany
Specs
| Brand | OSRAM |
| Dimmable | YES |
| UPC | 4058075094277 |
| Country of Origin | Germany |
| Base | GY6.35 2-Pin |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Diameter (in) | 0.47 |
| Filament | CC-6 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1185 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.57 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | T12 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 50W |












