✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Sylvania 250W BT28 EX39 Exclusionary MP250/BU-ONLY Metal Halide Bulb
Description
250 watts BT28 Shape EX39 Exclusionary Mogul Base MP250/BU-ONLY Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | M58/O |
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.504 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$17.10
Original: $57.00
-70%Sylvania 250W BT28 EX39 Exclusionary MP250/BU-ONLY Metal Halide Bulb—
$57.00
$17.10More Images

Sylvania 250W BT28 EX39 Exclusionary MP250/BU-ONLY Metal Halide Bulb
Description
250 watts BT28 Shape EX39 Exclusionary Mogul Base MP250/BU-ONLY Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | M58/O |
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.504 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
250 watts BT28 Shape EX39 Exclusionary Mogul Base MP250/BU-ONLY Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | M58/O |
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.504 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
