
Sylvania 39w PAR20 Metalarc Powerball FL30 C130/O Metal Halide Light Bulb
Description
39 watts PAR20 Metalarc Powerball Flood 30 degrees C130/O Metal Halide Light Bulb
Specs
| Ballast | C130/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Diameter (in) | 2.48 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 2000 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $61.55
-70%$61.55
$18.46More Images

Sylvania 39w PAR20 Metalarc Powerball FL30 C130/O Metal Halide Light Bulb
Description
39 watts PAR20 Metalarc Powerball Flood 30 degrees C130/O Metal Halide Light Bulb
Specs
| Ballast | C130/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Diameter (in) | 2.48 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 2000 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
39 watts PAR20 Metalarc Powerball Flood 30 degrees C130/O Metal Halide Light Bulb
Specs
| Ballast | C130/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Diameter (in) | 2.48 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 2000 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












