
Sylvania 70w PAR30L C139/E Metalarc Powerball HID Light Bulb
Description
70 watts PAR30L C139/E Metalarc Powerball High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | C139/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 95 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 3600 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Sylvania 70w PAR30L C139/E Metalarc Powerball HID Light Bulb
Description
70 watts PAR30L C139/E Metalarc Powerball High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | C139/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 95 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 3600 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts PAR30L C139/E Metalarc Powerball High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | C139/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 95 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 3600 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















