
Sylvania Fluorescent Tube lights F96T12/CW/HO/SS/ECO
Description
95W, 96" MOL, T12 HO (800 mA) rapid start SUPER SAVER fluorescent lamp, Cool White phosphor, 4200K color temperature, 62 CRI, ECOLOGIC.
Specs
| Base | R17d Recessed Double Contact |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Diameter (in) | 1.59 |
| Maximum Overall Length (in) | 96.00 |
| Shape | T12 96 inch |
| Voltage (V) | 126V |
| Wattage (W) | 95W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Sylvania Fluorescent Tube lights F96T12/CW/HO/SS/ECO
Description
95W, 96" MOL, T12 HO (800 mA) rapid start SUPER SAVER fluorescent lamp, Cool White phosphor, 4200K color temperature, 62 CRI, ECOLOGIC.
Specs
| Base | R17d Recessed Double Contact |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Diameter (in) | 1.59 |
| Maximum Overall Length (in) | 96.00 |
| Shape | T12 96 inch |
| Voltage (V) | 126V |
| Wattage (W) | 95W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
95W, 96" MOL, T12 HO (800 mA) rapid start SUPER SAVER fluorescent lamp, Cool White phosphor, 4200K color temperature, 62 CRI, ECOLOGIC.
Specs
| Base | R17d Recessed Double Contact |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Diameter (in) | 1.59 |
| Maximum Overall Length (in) | 96.00 |
| Shape | T12 96 inch |
| Voltage (V) | 126V |
| Wattage (W) | 95W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















