
SYLVANIA LU1000/ECO HID lamp
Description
HID lamp, pass Federal TCLP test, E39 based, E25 bulb, universal burn, clear, 2100K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 383 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $59.39
-70%$59.39
$17.82More Images

SYLVANIA LU1000/ECO HID lamp
Description
HID lamp, pass Federal TCLP test, E39 based, E25 bulb, universal burn, clear, 2100K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 383 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
HID lamp, pass Federal TCLP test, E39 based, E25 bulb, universal burn, clear, 2100K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 383 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












