
Sylvania MCP24EL 24W PAR38 FL40 Ceramic MH Bulb
Description
METALARC POWERBALL ELCeramiclamps are ideal replacements for halogen or incandescent lamps where significant energy savings and superior light quality are desired. The integrated electronic "HID" ballast and medium base allow the compact POWERBALL ELCeramiclamps to be used in conventional line voltage fixtures in almost any application.Key Features & Benefits- High CRI and excellent red rendering yields more natural and vibrant colors and crisp whites- Superior color stability over life of the lamp and through various operating positions- Long life: 12,000 hours average rated life (>3X longer than halogen PAR38)
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Diameter (in) | 4.86 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1220 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.51 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 24W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images




Sylvania MCP24EL 24W PAR38 FL40 Ceramic MH Bulb
Description
METALARC POWERBALL ELCeramiclamps are ideal replacements for halogen or incandescent lamps where significant energy savings and superior light quality are desired. The integrated electronic "HID" ballast and medium base allow the compact POWERBALL ELCeramiclamps to be used in conventional line voltage fixtures in almost any application.Key Features & Benefits- High CRI and excellent red rendering yields more natural and vibrant colors and crisp whites- Superior color stability over life of the lamp and through various operating positions- Long life: 12,000 hours average rated life (>3X longer than halogen PAR38)
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Diameter (in) | 4.86 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1220 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.51 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 24W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
METALARC POWERBALL ELCeramiclamps are ideal replacements for halogen or incandescent lamps where significant energy savings and superior light quality are desired. The integrated electronic "HID" ballast and medium base allow the compact POWERBALL ELCeramiclamps to be used in conventional line voltage fixtures in almost any application.Key Features & Benefits- High CRI and excellent red rendering yields more natural and vibrant colors and crisp whites- Superior color stability over life of the lamp and through various operating positions- Long life: 12,000 hours average rated life (>3X longer than halogen PAR38)
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Diameter (in) | 4.86 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 1220 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.51 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 24W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












