✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Sylvania 64417 - MP100/U/MED M90/O Metalarc Pro-Tech Pulse Start Quartz Bulb
Description
Sylvania 64417 - 100W METALARC PRO-TECH PULSE START quartz metal halide lamp, reduced color shift, Medium base, E17 Shape, open fixture rated, universal burn, clear, 3000K
Features:- Wattage: 100w
- Light Output: 8500 Lumens
- ANSI Code: M90/O
- Rated for Open Fixtures
- 12,000 hours average rated life
- E26 Medium base lamps
- Elliptical E17 bulb shape
- Clear Finish
Specs
| Brand | Sylvania |
| Part # | 64417 |
| UPC | 046135644177 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | CLEAR |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Ellipsoidal E17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$7.50
Original: $24.99
-70%Sylvania 64417 - MP100/U/MED M90/O Metalarc Pro-Tech Pulse Start Quartz Bulb—
$24.99
$7.50More Images


Sylvania 64417 - MP100/U/MED M90/O Metalarc Pro-Tech Pulse Start Quartz Bulb
Description
Sylvania 64417 - 100W METALARC PRO-TECH PULSE START quartz metal halide lamp, reduced color shift, Medium base, E17 Shape, open fixture rated, universal burn, clear, 3000K
Features:- Wattage: 100w
- Light Output: 8500 Lumens
- ANSI Code: M90/O
- Rated for Open Fixtures
- 12,000 hours average rated life
- E26 Medium base lamps
- Elliptical E17 bulb shape
- Clear Finish
Specs
| Brand | Sylvania |
| Part # | 64417 |
| UPC | 046135644177 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | CLEAR |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Ellipsoidal E17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sylvania 64417 - 100W METALARC PRO-TECH PULSE START quartz metal halide lamp, reduced color shift, Medium base, E17 Shape, open fixture rated, universal burn, clear, 3000K
Features:- Wattage: 100w
- Light Output: 8500 Lumens
- ANSI Code: M90/O
- Rated for Open Fixtures
- 12,000 hours average rated life
- E26 Medium base lamps
- Elliptical E17 bulb shape
- Clear Finish
Specs
| Brand | Sylvania |
| Part # | 64417 |
| UPC | 046135644177 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | CLEAR |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Ellipsoidal E17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
