
Sylvania MS320/PS/BU-HOR Metal Halide Bulb
Description
320W METALARC PULSE START quartz metal halide lamp, high output, position dedicated, reduced color shift, E39 base, BT28 bulb, enclosed fixture rated, base up through horizontal, clear, 4300K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Sylvania MS320/PS/BU-HOR Metal Halide Bulb
Description
320W METALARC PULSE START quartz metal halide lamp, high output, position dedicated, reduced color shift, E39 base, BT28 bulb, enclosed fixture rated, base up through horizontal, clear, 4300K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
320W METALARC PULSE START quartz metal halide lamp, high output, position dedicated, reduced color shift, E39 base, BT28 bulb, enclosed fixture rated, base up through horizontal, clear, 4300K
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BT28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















