
OSRAM XBO 1600 W/HS XL OFR Metal Halide Bulb
Description
The OSRAMmetal halide bulb, XBO 1600W/HS XL OFR is a DC-operated lamp, developed with the latest high brightness technology for XBO lamps andmetal halide bulb.The XL lamps, which stands for Xtreme life, are strictly optimized on performance and have an increased warranty by up to 50%.
Specs
| OSRAM | |
| 69524 | |
| 046135695247 | |
| 4062172031714 | |
| Base | SFa27-11 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 70000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 1550W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


OSRAM XBO 1600 W/HS XL OFR Metal Halide Bulb
Description
The OSRAMmetal halide bulb, XBO 1600W/HS XL OFR is a DC-operated lamp, developed with the latest high brightness technology for XBO lamps andmetal halide bulb.The XL lamps, which stands for Xtreme life, are strictly optimized on performance and have an increased warranty by up to 50%.
Specs
| OSRAM | |
| 69524 | |
| 046135695247 | |
| 4062172031714 | |
| Base | SFa27-11 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 70000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 1550W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The OSRAMmetal halide bulb, XBO 1600W/HS XL OFR is a DC-operated lamp, developed with the latest high brightness technology for XBO lamps andmetal halide bulb.The XL lamps, which stands for Xtreme life, are strictly optimized on performance and have an increased warranty by up to 50%.
Specs
| OSRAM | |
| 69524 | |
| 046135695247 | |
| 4062172031714 | |
| Base | SFa27-11 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 70000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 1550W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















