
OSRAM XBO 3000 W/HS CL OFR Metal Halide Bulb
Description
3000 Watt Xenon High Pressure Cinema Film Projection Lamp - Classic Line
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 2.165 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.46 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 3000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $1,098.35
-70%$1,098.35
$329.50More Images

OSRAM XBO 3000 W/HS CL OFR Metal Halide Bulb
Description
3000 Watt Xenon High Pressure Cinema Film Projection Lamp - Classic Line
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 2.165 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.46 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 3000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
3000 Watt Xenon High Pressure Cinema Film Projection Lamp - Classic Line
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 98 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 2.165 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.46 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 3000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















