
OSRAM XBO 4500W HPN OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 150 A |
| Current control range | 108.150 A |
| Nominal Wattage | 4500.00 W |
| Nominal Voltage | 30.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 428.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 389.00 mm |
| Light center length (LCL) | 171.5 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 898.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1000 h |
| Service Warranty Lifetime | 1300 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030557 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2188.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


OSRAM XBO 4500W HPN OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 150 A |
| Current control range | 108.150 A |
| Nominal Wattage | 4500.00 W |
| Nominal Voltage | 30.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 428.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 389.00 mm |
| Light center length (LCL) | 171.5 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 898.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1000 h |
| Service Warranty Lifetime | 1300 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030557 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2188.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 150 A |
| Current control range | 108.150 A |
| Nominal Wattage | 4500.00 W |
| Nominal Voltage | 30.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 428.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 389.00 mm |
| Light center length (LCL) | 171.5 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 898.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1000 h |
| Service Warranty Lifetime | 1300 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030557 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2188.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |

