
OSRAM XBO 6000W DTP OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 170 A |
| Current control range | 140.175 A |
| Nominal Wattage | 6000.00 W |
| Nominal Voltage | 35.0 V |
| Diameter | 78.0 mm |
| Length | 434.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 383.00 mm |
| Light center length (LCL) | 165.0 mm |
| Product weight | 960.00 g |
| Electrode gap cold | 7.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 600 h |
| Service Warranty Lifetime | 750 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4062172030700 / 4062172030717 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2266.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


OSRAM XBO 6000W DTP OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 170 A |
| Current control range | 140.175 A |
| Nominal Wattage | 6000.00 W |
| Nominal Voltage | 35.0 V |
| Diameter | 78.0 mm |
| Length | 434.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 383.00 mm |
| Light center length (LCL) | 165.0 mm |
| Product weight | 960.00 g |
| Electrode gap cold | 7.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 600 h |
| Service Warranty Lifetime | 750 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4062172030700 / 4062172030717 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2266.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 170 A |
| Current control range | 140.175 A |
| Nominal Wattage | 6000.00 W |
| Nominal Voltage | 35.0 V |
| Diameter | 78.0 mm |
| Length | 434.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 383.00 mm |
| Light center length (LCL) | 165.0 mm |
| Product weight | 960.00 g |
| Electrode gap cold | 7.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 600 h |
| Service Warranty Lifetime | 750 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4062172030700 / 4062172030717 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 2266.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















