
Philips 1000w 2Ellipsoidal E25 Ceramalux S52 E39 Clear HPS Light Bulb
Description
Philips 1000 watts Ellipsoidal E25 shape Ceramalux S52 E39 mogul screw base Clear high pressure sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C1000S52/ALTO NC HPS 275 |
| Ballast | S52 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.125 |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.063 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $111.23
-70%$111.23
$33.37More Images


Philips 1000w 2Ellipsoidal E25 Ceramalux S52 E39 Clear HPS Light Bulb
Description
Philips 1000 watts Ellipsoidal E25 shape Ceramalux S52 E39 mogul screw base Clear high pressure sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C1000S52/ALTO NC HPS 275 |
| Ballast | S52 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.125 |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.063 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 1000 watts Ellipsoidal E25 shape Ceramalux S52 E39 mogul screw base Clear high pressure sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C1000S52/ALTO NC HPS 275 |
| Ballast | S52 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.125 |
| Luminous Flux (LM) | 130000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.063 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















