
Philips 100w ED17 3000k Warm white E26 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 shape 3000k Warm white E26 medium screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/3K ALTO 12 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $87.00
-70%$87.00
$26.10More Images

Philips 100w ED17 3000k Warm white E26 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 shape 3000k Warm white E26 medium screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/3K ALTO 12 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts ED17 shape 3000k Warm white E26 medium screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/3K ALTO 12 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













