
Philips 233684 100w ED17 Clear E26 3000k Warm White MasterColor CDM HID Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 shape Clear E26 medium screw base 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/MP/3K ALTO 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $78.00
-70%$78.00
$23.40More Images


Philips 233684 100w ED17 Clear E26 3000k Warm White MasterColor CDM HID Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 shape Clear E26 medium screw base 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/MP/3K ALTO 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts ED17 shape Clear E26 medium screw base 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/MP/3K ALTO 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













