
Philips 100w ED23.5 Pulse Start 4200K E39 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts E23.5 shape Pulse Start 4200K E39 mogul screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/U/PS/4K ALTO 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 9000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $71.27
-70%$71.27
$21.38More Images


Philips 100w ED23.5 Pulse Start 4200K E39 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts E23.5 shape Pulse Start 4200K E39 mogul screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/U/PS/4K ALTO 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 9000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts E23.5 shape Pulse Start 4200K E39 mogul screw base MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/U/PS/4K ALTO 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 9000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













