
Philips 100w ED17 3900k Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base 3900k Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 100W/940 Med ED17P CO ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $65.87
-70%$65.87
$19.76Philips 100w ED17 3900k Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base 3900k Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 100W/940 Med ED17P CO ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base 3900k Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 100W/940 Med ED17P CO ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













