
Philips 100w ED17 E26 MasterColor CDM High Intensity Discharge Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base MasterColor CDM High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 100W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Philips 100w ED17 E26 MasterColor CDM High Intensity Discharge Light Bulb
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base MasterColor CDM High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 100W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts ED17 Shape E26 Medium Screw Base MasterColor CDM High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 100W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













