
Philips 100w A23 E26 H38 Cool White 3700k Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
100 watts A23 E26 medium screw base H38 Cool White 3700k Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 45 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.874 |
| Luminous Flux (LM) | 4400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.433 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | A23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 100w A23 E26 H38 Cool White 3700k Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
100 watts A23 E26 medium screw base H38 Cool White 3700k Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 45 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.874 |
| Luminous Flux (LM) | 4400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.433 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | A23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts A23 E26 medium screw base H38 Cool White 3700k Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 45 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.874 |
| Luminous Flux (LM) | 4400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.433 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | A23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













