
Philips 100w BD17 2100K E26 Ceramalux HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts BD17 Shape 2100K E26 Medium Screw Base Ceramalux high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C100S54/D/M PH 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 100w BD17 2100K E26 Ceramalux HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts BD17 Shape 2100K E26 Medium Screw Base Ceramalux high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C100S54/D/M PH 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts BD17 Shape 2100K E26 Medium Screw Base Ceramalux high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C100S54/D/M PH 12PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













