
Philips 100w BD17 Clear 4200k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts BD17 shape Clear 4200k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/M/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 10000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $76.00
-70%$76.00
$22.80Philips 100w BD17 Clear 4200k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts BD17 shape Clear 4200k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/M/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 10000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts BD17 shape Clear 4200k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/U/M/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 10000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























