
Philips 100w BD17 Clear E26 2900k Warm White MasterColor CDM Elite HID Bulb
Description
100 watts BD17 Clear E26 medium screw base 2900k Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | MHC100/U/M/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 11000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Philips 100w BD17 Clear E26 2900k Warm White MasterColor CDM Elite HID Bulb
Description
100 watts BD17 Clear E26 medium screw base 2900k Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | MHC100/U/M/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 11000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts BD17 Clear E26 medium screw base 2900k Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | MHC100/U/M/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 11000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















