
Philips 100w BD17 E26 2900K Warm White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts BD17 shape E26 medium screw base 2900K Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | HID Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 10200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Philips 100w BD17 E26 2900K Warm White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts BD17 shape E26 medium screw base 2900K Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | HID Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 10200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts BD17 shape E26 medium screw base 2900K Warm White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | HID Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 10200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















