
Philips 100w ED17P Coated 4000k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts ED17P Coated 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $59.39
-70%$59.39
$17.82Philips 100w ED17P Coated 4000k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
100 watts ED17P Coated 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts ED17P Coated 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC100/C/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 8700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













