✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips 100w ED23.5 E39 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG HID Light Bulb
Description
100 watts ED23.5 shape E39 mogul screw base 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG high intensity dischargeLight Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Beam Angle (deg.) | t |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.992 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 4200 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.401 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$32.39
Philips 100w ED23.5 E39 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG HID Light Bulb—
$32.39
More Images


Philips 100w ED23.5 E39 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG HID Light Bulb
Description
100 watts ED23.5 shape E39 mogul screw base 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG high intensity dischargeLight Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Beam Angle (deg.) | t |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.992 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 4200 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.401 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100 watts ED23.5 shape E39 mogul screw base 3950K Cool White Mercury Vapor HPL-N HG high intensity dischargeLight Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Beam Angle (deg.) | t |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 2.992 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 4200 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.401 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
