
Philips 10w LED PAR30L Dimmable 3000K Bright White Flood 40 Bulb - 75w equiv.
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 529743 - 10w LED PAR30L Dimmable 3000K Bright White Flood 40 Bulb - 75w equiv.
Philips 529743 PAR30L LED Single Optic Lamps provide superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design.
- Retail Optic reduces glare to improve shopper experience
- Light Output: 850 lumens
- Color Temperature: 3000K - Bright White
- Beam Spread: Flood 40 degrees
- Indoor / Outdoor light bulb
- 25,000-hour rated average life
- 10w PAR30L saves 65 watts when compared to a 75W halogen PAR30L
- 80+ CRI for excellent color rendering
- Virtually UV/IR free in the beam
- Smooth dimming to 5 percent of full light levels
- Contains no mercury
- Suitable for use in enclosed luminaires. Suitable for wet locations. Suitable for use with dimmers.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3000k |
| Color | Bright White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Rated Life (Hours) | 25,000 |
| Maximum Overall Length | 4.6 inch |
| Diameter | 3.65 inch |
| Shape | PAR30L |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 10w |
| Ordering Code | 529743 |
| UPC | 046677529741 |
More Images

Philips 10w LED PAR30L Dimmable 3000K Bright White Flood 40 Bulb - 75w equiv.
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 529743 - 10w LED PAR30L Dimmable 3000K Bright White Flood 40 Bulb - 75w equiv.
Philips 529743 PAR30L LED Single Optic Lamps provide superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design.
- Retail Optic reduces glare to improve shopper experience
- Light Output: 850 lumens
- Color Temperature: 3000K - Bright White
- Beam Spread: Flood 40 degrees
- Indoor / Outdoor light bulb
- 25,000-hour rated average life
- 10w PAR30L saves 65 watts when compared to a 75W halogen PAR30L
- 80+ CRI for excellent color rendering
- Virtually UV/IR free in the beam
- Smooth dimming to 5 percent of full light levels
- Contains no mercury
- Suitable for use in enclosed luminaires. Suitable for wet locations. Suitable for use with dimmers.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3000k |
| Color | Bright White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Rated Life (Hours) | 25,000 |
| Maximum Overall Length | 4.6 inch |
| Diameter | 3.65 inch |
| Shape | PAR30L |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 10w |
| Ordering Code | 529743 |
| UPC | 046677529741 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 529743 - 10w LED PAR30L Dimmable 3000K Bright White Flood 40 Bulb - 75w equiv.
Philips 529743 PAR30L LED Single Optic Lamps provide superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design.
- Retail Optic reduces glare to improve shopper experience
- Light Output: 850 lumens
- Color Temperature: 3000K - Bright White
- Beam Spread: Flood 40 degrees
- Indoor / Outdoor light bulb
- 25,000-hour rated average life
- 10w PAR30L saves 65 watts when compared to a 75W halogen PAR30L
- 80+ CRI for excellent color rendering
- Virtually UV/IR free in the beam
- Smooth dimming to 5 percent of full light levels
- Contains no mercury
- Suitable for use in enclosed luminaires. Suitable for wet locations. Suitable for use with dimmers.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3000k |
| Color | Bright White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Rated Life (Hours) | 25,000 |
| Maximum Overall Length | 4.6 inch |
| Diameter | 3.65 inch |
| Shape | PAR30L |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 10w |
| Ordering Code | 529743 |
| UPC | 046677529741 |



















